Policjant chcący ukarać nas za złamanie przepisów ruchu drogowego powinien najpierw powiedzieć nam za co konkretnie dostaniemy mandat, w jakiej wysokości kwotowej i z jaką liczbą punktów karnych. Musi nam również powiedzieć, o przysługującym nam prawie do odmowy przyjęcia mandatu. Wielu kierowców dla tzw: świętego spokoju podpisuje mandat ale nie wie, że są sytuacje gdzie nie musi tego robić. Nie musimy przyjmować mandatu jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni. – mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl, producenta komunikatora dla kierowców – Są przypadki, że funkcjonariusz policji chce na nas nałożyć karę niesłusznie, gdy np. nie wie który z kierowców popełnił wykroczenie lub czy za popełniony przez nas czyn grozi w ogóle mandat.
W przypadku gdy są niepewności funkcjonariusz nie powinien wystawiać mandatu, ale sporządzić dokumentację i skierować sprawę do odpowiedniej jednostki policji.
Gdy nie podpiszemy mandatu policjant powie nam o tym jak dalej będzie wyglądało postępowanie w tej sprawie. Pamiętajmy, że odmowa przyjęcia mandatu nie jest więc rozsądnym rozwiązaniem w przypadku okoliczności jednoznacznie wskazujących na naszą winę. W drugim przypadku, w sytuacji przyznania nam racji przez sąd, koszty postępowania spadną na Skarb Państwa.
W sytuacji gdzie już zgodziliśmy się przyjąć mandat także mamy szansę na uniknięcie jego zapłacenia – gdy zostanie on uchylony. Zgodnie z art. 101 par. 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczeniach można starać się o nie tylko w nielicznych przypadkach – wtedy, gdy grzywna została nałożona za czyn nie będący zabronionym jako wykroczenie. W takim wypadku należy w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku złożyć stosowny wniosek. Po okresie terminu 7 dni możliwość odwołania się, a co za tym idzie odzyskania uiszczonej grzywny, przepada. Sprawę o uchylenie mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na terenie działania którego została nałożona grzywna. Sąd nie będzie zajmował się badaniem kwestii winy kierowcy, a jedynie orzeknie czy mandat został wystawiony za czyn, który w świetle prawa jest wykroczeniem.