Od wielu lat można usłyszeć, że w Polsce zacznie obowiązywać okresowa zmiana ogumienia. Póki co, wybór opon dostosowane do warunków danej pory roku to kwestia zdrowego rozsądku. W związku z tym, że zima nadciąga i najstarsi górale zapowiadają zimę stulecia, które mogą obfitować nie tylko w opady śniegu, postaramy się przybliżyć, jak wybrać opony zimowe.
WARTO SPRAWDZAĆ:
Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić przeprowadzane testy , które wykonują takie organizacje, jak ADAC. Zazwyczaj ogumienie testuje się pod kątem danej klasy samochodów, np. kompaktowych, co daje nam świetny podgląd , jakie opony danego producenta mogą pasować do naszego modelu.
Najpopularniejsze są opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym, posiadającym kształt przypominający literę U lub V. Ogumienie tego typu cechuje się dobrym odprowadzaniem wody i błota pośniegowego.
Opona zimowa wyróżnia się od letniej nie tylko rzeźbą bieżnika, ale także mieszanką. Ogumienie w cieplejszych warunkach atmosferycznych zimą szybko twardnieje i traci elastyczność. Dlatego też zaleca się wymianę opon na zimowe, gdy temperatura za oknem zaczyna wynosić około 7 stopni Celsjusza.
Jeśli posiadamy zimówki, przed ich założeniem zbadajmy ich stan i wiek. Chociaż w świetle prawa bieżnik powinien wynosić min. 1,6 mm głębokości, to w przypadku ogumienia zimowego powinny to być przynajmniej 4 mm.
Nie róbmy tego błędu, iż felga z oponami zimowymi zakładamy tylko na jedną oś. Pozostawienie na drugiej osi ogumienia letniego może dojść do sytuacji, że nasze auto w niekorzystny dla nas sposób będzie tracił przyczepność. Brak kompletu opon zimowych może wpływać na działanie elektronicznych systemów pokroju ESP. Najbezpieczniej jest zatem 4 takie same opony.
Wiek naszej opony sprawdzicie na jej boku ciąg 4 cyfr. Pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a dwie pozostałe dają nam informacje o roku produkcji. Dla przykładu, gdy na oponie widnieje ciąg 1809 oznacza to, że opona powstała w 18 tygodniu 2009 r. Nie zapominajmy,że guma z czasem traci swoje właściwości, dlatego nie powinna być używana więcej niż 5 lat. To samo tyczy się opony, która jest w niezłym stanie.